909 gösterim
21,14 viral puan

Çizgi Roman Tavsiyesi: Batman-Öldüren Şaka

Birçok insana göre dünyanın en iyi Batman-Joker çizgi romanı olan Batman-Öldüren Şaka'yı sizin için tanıttım.
loganziyagil 19.01.2017 saat 02:22
 1. İlk olarak çizgi romanımızın kapağına baktığımızda harika bir Joker çizimi ve sol üst köşede hepimizin uçuk kaçık filmleriyle tanıdığı Tim Burton’dan bir not görüyoruz. Tim abimiz bizlere demiş ki: “Öldüren Şaka’ya bayıldım. En sevdiğim çizgi roman Hatta sevdiğim ilk çizgi roman.”. Ben olsam bu yorumu gördükten sonra yazıyı kapatır ve çizgi romanı okumaya başlardım ama yazımı okumaya kararlıysanız devam edelim. 

  Çizgi roman 1988 yılında ilk kez yayınlanmış. Çizeri Briana Bolland tarafından tekrar renklendirilerek 2008 yılında yeniden satışa sunulmuştur. Bana kalırsa inanılmaz bir senaryo olmasa da size çok yoğun hisler yaşatan bir senaryo var ortada. Hikayede genel olarak delilikle akıllılık arasındaki ince çizgi ele alınmış ve Joker’e bir orijin yazılmış. Normalde Joker, karakterine uygun olarak başlangıç hikayesini bilmediğimiz gizemli birisidir ancak bu hikayede onu Joker yapan olaya değinilmiş. Ayrıca hikayede Batman ve Joker’in karşı karşıya olduğu diyaloglar bu ikiliye farklı bir bakış açısı sunmuş. Çizgi romanda başrol kim diye soracak olursanız bence Joker bir adım ön plana çıkmış durumda. Çizimlere gelirsek bence hikayenin önüne geçmeyecek kadar sade ama arkasında kalmayacak kadar da hoş çizimler görüyoruz. Geçmişteki olayların anlatıldığı karelerin büyük oranda siyah beyaz olması hem hoş bir hava katmış hem de kafa karışıklığını önlemiş. Çizgi romandaki Joker çiziminin de en hoşuma giden Jokerlerden biri olduğunu belirtmek istiyorum. Çizgi romanı okuyacak arkadaşları Joker’den sürpriz bir fıkra bekliyor. Fıkrayı anlatan kişinin Joker olduğunu düşünürsek sanırım hoşunuza gitmeme ihtimali çok düşük.

  Son olarak geçenlerde gördüğüm ilgimi çeken bir bilgiyi sizle paylaşmak istiyorum. Christopher Nolan’ın 2008 yapımı Dark Knight’ında Heath Ledger Jokerini yaratırken Öldüren Şaka’dan esinlenmiştir ve filme bu bakış açısıyla bakarsanız gerçekten de filmde çizgi romandan esintiler değil bildiğiniz rüzgarlar göreceksiniz. Sanırım yazımdan bu çizgi romana ne kadar hayran olduğumu anlamışsınızdır. Gerçekten çizgi romanı alıp okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca çizgi romandan uyarlanmış Batman-Öldüren Şaka animasyonunu da izleyebilirsiniz. Çizgi romanda olmayan ve pek beğenmediğim kısımlar ekleyip canımı sıksalar da çok güzel bir animasyondur, izlemenizi tavsiye ediyorum. Yazımı Joker’in harika repliğiyle kapatmak istiyorum, kendinize iyi bakın.


  “Delilik yerçekimi gibidir. Sadece hafifçe itmek gerekir.” • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 2 gösterim
 • Twitter: 3 gösterim

 • Toplam Viral: 63 gösterim
 • Toplam Seed: 43 gösterim
 • Toplam Direkt: 803 gösterim
 • Viral Puan: 21,14